Neschopnost, neodbornost nekompetence, podezření na špatné nakládání s veřejným majetkem, promarněné roky. Tak by se dalo ve stručnosti popsat příběh domova pro seniory S-centrum v Hodoníně, říká kandidát na hejtmana Břetislav Štefan.
Po ničivém tornádu, které se přehnalo přes tuto oblast v roce 2021, byla nejvíc postižená budova, právě která je za mnou budova S-centra Hodonín. Je to pobytové zařízení sociálních služeb, které v té době mělo kapacitu takřka 140 lůžek. Tu situaci jsme řešili okamžitě, protože mě v noci ještě kontaktoval pan ředitel s žádostí o vytvoření prostoru pro nouzové ubytování právě klientů z tohoto S-centra, dodává David Malinkovič, ředitel domova pro seniory v Břeclavi.
Podle odborníků mohlo být po nutných opravách S-Centrum rychle uvedeno zpět do provozu. Namísto toho se Jihomoravský kraj pod vedením hejtmana Jagororicha rozhodl pro stavbu nového zařízení v nedalekém Rohaci. Plán byl ale od začátku nesmyslný, protože měl být financován z dotace, která byla určena pouze pro obnovu oblastí přímo zasežených tornádem dodává Břetislav Štefan.
Pomalý postup kritizovala nevládní protikorupční organizace Transparency International. „Teď teda už je to více než dva roky od okamžiku, kdy to tornádo zasáhlo. A teď se teda představuje další plán. Tak to ukazuje podle nás na to, jak nehospodárně nebo jak nevhodně kraj přistupuje k tomu nakládání s vlastním majetkem“, řekl České televizi právník Transparency International Jan Dudák.
Podle odborníků S-centrum mohlo být již dávno opraveno. Bohužel kraj pod vedením Jana Grolicha k tomuto nepřistoupil. Vidíme naprostou nekompetentnost, vidíme výsledky této chaotické práce.
Tři roky ten objekt chátral. Za tu dobu přišel ten objekt o své zaměstnance, to bylo přes 100 zaměstnanců. Bude velice problematické ten objekt znovu rozjet, ale hlavně co nám tady na Břeclavsku a Hodonínsku chybí, je právě těch 140 lůžek, podotýká David Malinkovič..
Je to tristní výsledek toho že kraj nepečuje o své seniory. Je to výsledek o tom, že kraj se nestará o své lidi. Já si myslím, že tohohle musí být dost. Myslím si, že je potřeba vystavit účet a změnit vedení kraje, protože takhle to nemůže vypadat, dodává Břetislav Štefan.
Chtěl jsem jen naskočit na letadlo, vyrazit na dovolenou, a užívat si slunce a moře. Místo toho jsem uvízl v tomhle poloprázdném prostoru, který má prý sloužit cestujícím. Tohle není letiště – je to jen stín toho, co by mohlo být.
A nejsem v tom sám. Spousta lidí z Jihomoravského kraje je nucena jezdit do Prahy nebo Vídně, jen aby se dostali na let.
Ale proč? Proč nemůžeme mít plnohodnotné letiště přímo tady, v Brně?
Chci zajistit program ”Za desetikorunu vlakem do Brna a zpět!” Tedy výraznou slevu na jízdném, která by mohla motivovat řidiče využívat vlak. Cesta za desetikorunu by samozřejmě platila pro všechny, i pro ty, kteří jezdí vlakem pravidelně už nyní.
Účelem ale není aby lidé nejezdili autem, nechci nikoho omezovat. Pokud by se 20% řidičů rozhodlo cestovat vlakem, na silnicích ubyde 20% dopravy. To zajistí lepší průjezdnost a zkrácení dojezdových časů.
Silná příjmová stránka kraje je zárukou kvalitních veřejných služeb a celkového rozvoje kraje Každá funkční organizace potřebuje dobrý rozpočet, který…